Vyznáte se ve vašem vyúčtování?

Když jednou za čas přijde faktura za elektriku, nebo za plyn, většinou poslušně zaplatíme co se po nás chce. Já taky, přiznávám bez mučení. Všichni tušíme, že bychom vlastně nemuseli platit tolik, jen nevíme co s tím a kudy do toho a jak se nenechat napálit. 

Tak jsem se tomu trochu pověnoval. Kdo má tu čest být klientem Skautské energie, může nyní v klidem v srdci přestat číst a věnovat se něčemu příjemnějšímu, protože ti rozhodně nepřeplácí. Ale co ti ostatní?

Cena za energie se skládá ze dvou složek. Jednu ovlivnit nemůžeme (je totiž dána lokalitou), zatímco druhou ano. U různých dodavatelů energií se totiž platí různé ceny za stejné množství dodané elektřiny (/plynu). Není to tak, že by byl jeden dodavatel obecně drahý a druhý levný. Většina z nich má více ceníků. Vaše cena záleží tedy jednak na místě vašeho odběru (nemůžeme ovlivnit), na dodavateli (můžeme ovlivnit), na použitém ceníku a dále také na zvolené distribuční sazbě (D01d, D02d, C45d...), kterou ale nemůžete zvolit svobodně, protože je podmíněná tím, k čemu všemu elektřinu využíváte, nebo nevyužíváte. 

Vzhledem k tomu, kolik složitostí ukrývá jedno jediné vyúčtování energií, je pochopitelné, že se do změn nikomu moc nechce. Zabetonovat se na stávajícím stavu může ale být velmi drahé pohodlí. Průměrný byt jen samotnou změnou dodavatele může ročně ušetřit něco přes tisíc korun. Průměrný dům pak přes pět tisíc. 

Jak na to? Můžete si spočtěte svou úsporu sami v kalkulátoru energetického regulačního úřadu, nebo pište o pomoc ke mně. Pokud potenciální úspora stojí za to, následně se obraťte buď přímo na Skautskou energii (provize půjdou na dobrou věc, protože je shrábnou skauti) anebo přímo na mne (provize půjde ke mě, což znamená, že půjdou vlastně taky na dobrou věc, protože je nacpu do opravy střechy Šikmé plochy). 

Nebudu vám tvrdit, že se v dané problematice vyznám osobně. Mě se pletou dokonce i volty a waty, což není pro pátrání ve vyúčtování elektřiny vyložená výhoda, ale s pár klienty už jsem na nesmyslné platby za plyn a elektriku narazil. Sehnal jsem si na to tedy nástroje, s pomocí kterých můžu potenciální úsporu spočítat, i lidi, kteří ovládají všechny ty odstupovací a přihlašovací procesy, což by mohl být samostatní vědní obor.

Kdo si to chcete vybojovat  sami, bez mého zásahu, pak krom stránek ERU doporučuji i stránky https://dodavatelektriny.cz/, kde najdete odpovědi na všechno. 

Zákon dává spotřebitelům velký manévrovací prostor. Proto se nebojte nově podepsaných dodatků, fixovaných cen a podobných veselostí. Kdo nezkusil, nevyhrál.

Energie? A nebudeš taky prodávat hrnce?

Ha, ha.  To, že se vrtám lidem v penězích dost často znamená to, že se jim vrtám dost hluboko v životech. Někdy plním jen roli prodavače, u některých děláme hlubokou analýzu vč. veškerých výdajů. Často seškrtáváme výdaje. Ne proto, že by to sami neuměli, ale proto, že se k tomu sami za dlouhé roky nerozhoupali. A tak odhlašujeme kabelovky, licitujeme s telefonními operátory. Energie je jen logickým  pokračováním. Žere to peníze? Žere. To znamená, že vám to chci umět spočítat a nějaké peníze vám na tom ušetřit. Sehnal jsem si tedy nástroje a subdodavatele. Suďte mě. 

Teď je docela jedno, jestli patříte mezi moje klienty, nebo nepatříte. Můžete ušetřit pár peněz, aniž by vás to něco stálo, nebo byste podstupovali nějaké riziko. A buď podpoříte skauty (dobrý), nebo mě (taky dobrý).

Zeptejte se.

Vytvořte si webové stránky zdarma!