Dopředné refinancování - jak si za pomoci hypotečního manévru pohlídat dnešní sazby?

Edit 11/2018: Tohle uBlognutí jsem psal na konci roku 2017. O tom, že sazby jsou rekordně nízké a že půjdou nahoru tehdy nebylo moc pochybností. Dnes už situace není tak stoprocentní, ale pořád ještě je další růst úrokových sazeb velmi pravděpodobný. Rozhodně pravděpodobnější, než jejich pokles. Nebyl bych vůbec překvapený, kdyby se sazby usadily někde kolem čtyř až pěti procent ročně. 


Pro koho je manévr zajímavý? Pro každého, komu končí fixační období  dva roky, anebo méně a pro každého, kdo je ochotný si vsadit na to, že  sazby do doby konce jeho fixace neklesnou. Nejste to i vy?


O co jde?

Jednou větou - zafixovat dnešní sazby pro refinancování až dva roky dopředu.

Průměrné úrokové sazby hypotečních úvěrů rostou. Je to důsledkem kombinace regulačních kroků ze strany ČNB a zároveň navyšování základních úrokových sazeb. Budoucí vývoj úrokových sazeb sice není možné určit s jistotou, s drtivou pravděpodobností ale budou stoupat. Nejspíš to nebude trvat dlouho a nebude to úplně málo. 

Představte si situaci, že jste si brali hypotéku v roce 2013, nebo 2014 kdy byly průměrné sazby okolo tří procent. Vzali jste si pětiletou fixaci, protože tři procenta byla do té doby historické minimum. Pak jste sledovali, že sazby dál a dál klesají, dokonce klesly hluboko pod dvě procenta a vy jste z toho nic neměli. A teď, když máte dva roky do konce fixace zase sledujete, že sazby rostou a nevíte, jestli se do té doby náhodou nevyrostou na tři, na čtyři nebo na víc procent. (edit 11/2018 - no - a ty tři procenta už jsou tu)

A co že má být ten manévr?

Zas tak komplikované to není. Fixaci máte za dva roky a netušíte, jaké tou dobou budou sazby. Jen jste přesvědčeni o tom, že budou vyšší.

Dnes si vyřídíte nový úvěr, jehož účelem bude refinancování úvěru stávajícího. Dáte si záležet, abyste zvolili takovou banku, která vám dá termín ukončení čerpání za 24 měsíců. 

Úvěr si necháte schválit. Získáte tím dnešní sazbu. 

K době fixace splatíte novým úvěrem úvěr starý a sazby, jaké se budou v tu dobu aplikovat vůbec nebudete řešit. Hotovo, dvacet. Nic složitějšího to není.

Vytvořte si webové stránky zdarma!