Mám sto tisíc ze stavebka. Co s nimi?

(alt. padesát, dvěstě, ...)

"Mám sto tisíc ze stavebka. Co bych s nimi měl podle tebe udělat?" To je často první otázka, kterou od člověka stran peněz dostanu.

Někdo je má od rodičů, někdo si je tam naposílal sám. Někdo má smlouvu patnáct let, někdo šest. Společným jmenovatelem je obvykle to (byť ne vždy), že prakticky nikdo neví, na co vlastně spořil. Prostě stavebko protože se to tak dělává, a protože státní podpora. Normálka.

"Poslyšte Kefalín! A co vy byste mi poradil, když jste ten poradce."
"Poslyšte Kefalín! A co vy byste mi poradil, když jste ten poradce."

Otázkou na peníze ze stavebka lidé začínají tančit okolo, když sondují, cože jako přesně dělám. S její pomocí zjišťují, jestli něco umím anebo jestli jsem rychlokvašený nováček. Je to otázka, kterou si mě lidé často tak trochu testují a rozhodují se a blafují u toho jako major Haluška.

Já to chápu. Je to vlastně strašně jednoduchá otázka. A lidi na ní očekávají stejně jednoduchou odpověď. Ale já jim ji nemůžu dát.

Čtyři kamarádi

Představte si čtyři kamarády. Každému maminka posílala peníze na stavebko, aby měli něco do začátku. Když se mě zeptají, každý ode mě uslyší něco jiného. Filip by byl udělal nejlíp, kdyby okamžitě poplatil dluhy u Providentu a pokutu u dopravního podniku. Mates by je ideálně měl hodit na nějaký oddělený účet a nechat si je jako okamžitou rezervu, ať u toho Providentu neskončí, až se mu rozbije pračka. Bára je na stavebku nechá, a naopak si ještě navýší cílovou částku, protože hodlá v blízké budoucnosti řešit bydlení...

Zkrátka co kus to originál. Stejná otázka má u různých lidí různé odpovědi. Roli může hrát věk, vztahy v rodině. To, jestli máte nějaké jiné peníze i to, jak je máte uloženy. Roli hraje další majetek, auta, byty, nebo naopak dluhy. Roli hraje váš vztah k riziku, stav bytového jádra, vaše práce, nebo nalajnovaná kariéra. Vaše plány, přání, ego, cíle, obavy, míra jistoty i míra nejistoty.

Kontext je král

Nerad s lidmi řeším oddělené problémy, protože si myslím, že věci do sebe mají zapadat a fungovat dohromady. Já rád říkám, že v penězích má mít člověk systém. I když někteří to slovo nemají moc rádi. Zní definitivně, studeně a nepružně.

To ale není důvod, abychom se alespoň o určitý plán nepokusili. Znáte ten krásný rozhovor Alenkou a kočkou Šklíbou?

Alenka: "Mohla bys mi prosím říct, kudy bych měla jít?"
"To záleží na tom, kam chceš dojít," řekl kočka Šklíba.
"Na tom mi ani moc nezáleží," Alenka na to.
"Pak ani nezáleží na tom, jakou cestou půjdeš," řekla kočka Šklíba.

Systém může reagovat

Ano. Naše životy jsou proměnlivé. Lidé přicházejí a odcházejí. Lásky zrovna tak. Ambice blednou, plány se mění. Ale systém na to může reagovat! Může se přizpůsobovat vašim životním výkrutám, vzletům, sázkám i pádům. A to je to, co dělám. Pomáhám vám nastavovat systémy a pak je udržovat, aby pořád odrážely vás a váš život.

Čtvrtý kamarád

Všimli jste si toho, že ze čtyř kamarádů jsme se zmínili jen o třech? Berte to jako cvičení. Kdybyste tím čtvrtým byli vy, k čemu byste ty peníze použili? A čistě náhodou - neválí se vám tam nějaké doopravdy?

Vytvořte si webové stránky zdarma!