Co dělám? Přesně? A jak?

Snažím se, abyste finanční záležitosti řešili navzdory tomu, že jim možná nerozumíte, vyhýbáte se jim nebo jimi dokonce  opovrhujete. Pomáhám s finančním plánováním, starám se, aby to bylo, dávalo to smysl a aby to vydrželo. Řeším za vás věci, které vy jinak systematicky odsouváte na později. Jsem první člověk, kterému voláte.

Sedím s vámi na stejné straně stolu. 

Jednoduché otázky mají složité odpovědi. Kontext je král.

Mými nejčastějšími klienty jsou 

 1. mladé vznikající rodiny, kterým postupně dochází, že to začíná být vážné
 2. mladí lidé v prvním zaměstnání, kteří mají poprvé v životě nějaké peníze a staví se na vlastní nohy
 3. jejich maminky, které mají už od devadesátých let kvanta nesmyslných pojistek, co jim sjednala kamarádka u kadeřnice
 4. živnostníci, kterým došlo, že stát se o ně nepostará

Co to přesně znamená?

 • Odpovídám vám na otázky, ale taky vám kladu ty svoje. Takové, které byste si mohli a měli položit i sami. Ale neuděláte to.
 • Znám možnosti finančního světa a umím je zasazovat do kontextu vašeho života. Chápu vaše peníze jako jeden celistvý celek.
 • Pomáhám vám s nastavením systému i s jeho udržením. Aby peníze byly tam, kde mají být.
 • Peníze chápu jako prostředek, ne jako cíl.
Anebo taky jinak
 • Dělám vám hypotéky. Vybírám spolu s vámi banku, vyjednávám za vás podmínky, provádím vás procesem, tlačím dolů sazbu.
 • Řeším s vámi vaše pojistky. Čtu za vás pojistné podmínky. A rozumím jim. Vysvětlím vaší mamince, že to s ní Růža nemyslela tak úplně dobře.
 • Probírám s vámi vaše úspory a investice. Abyste nebyli při zdi, ale abyste to s riskováním zase nepřehnali. Umím fondy otevřené, podílové i ETF. Vymlouvám vám intradenní obchodování.
 • Hledám spolu s vámi, kde platíte víc než musíte.
 • Pomůžu vám optimalizovat náklady na energie.
 • A pak vím takové ty věci, jako třeba jaký je rozdíl mezi penzijním spořením a penzijním připojištěním. Například.

Pět důvodů, proč si se mnou dohodnout oťukávací pivo.

 1. Bude se vám zamlouvat můj přístup a způsob práce.
 2. Rozhýbete oblast vašeho života, kterou systematicky
  odsouváte na později.
 3. Zpochybníte všechno, co o světě finančních poradců víte.
 4. Pravděpodobně jsme ze stejné bubliny a nejspíš sdílíme
  hodnoty i vnímání morálky.
 5. Když si nebudeme sympatičtí, rozejdeme se v poklidu

Jak to chodí?

Tady zhruba bych mohl mít fotku, jak ukazuju někomu nějaký skvělý graf. Oba bychom se pochopitelně usmívali, protože lidi MILUJÍ grafy!
Tady zhruba bych mohl mít fotku, jak ukazuju někomu nějaký skvělý graf. Oba bychom se pochopitelně usmívali, protože lidi MILUJÍ grafy!

Zavoláme si, sejdeme se,navzájem se oťukáme. Řekneme si o životě, zjistíme co je pro koho důležité, co od sebe navzájem čekáme a můžeme čekat.  

A zjistíme, jestli si sedneme. Peníze jsou velmi intimní věc. Bez důvěry a elementárních sympatií to nemůže fungovat. 

A pak?

Pak budu potřebovat trochu nahlédnout do vašeho života a co nejlépe vás poznat. Čím osobnější a otevřenější k sobě budeme, tím spíš pro vás budu moci udělat dobrou práci. Nastavení vašich peněz by mělo zrcadlit vás, vaše hodnoty a váš život. Když budu vědět co máte rádi, co je pro vás důležité a čeho se nejvíc bojíte, můžu s tím počítat a mít to na paměti. Kontext je král.
Tady by pro změnu mohla být fotka, jak si s někým podávám ruku a oba se smějeme a jsme viditelně hrozně šťastní, protože on má ZBRUSU NOVOU pojistku na auto!
Tady by pro změnu mohla být fotka, jak si s někým podávám ruku a oba se smějeme a jsme viditelně hrozně šťastní, protože on má ZBRUSU NOVOU pojistku na auto!

V prvních dvou měsících je třeba vše vymyslet, nastavit a pohlídat - což si vyžádá často tři nebo čtyři setkání. Ze začátku je to tedy relativně intenzivní. Pak už to jde.

Není to všechno

Tím to ale nekončí. Naopak - právě to začalo. S klienty se pravidelně scházím, píšu, volám.  Vždy jednou za čas zkontrolujeme, jestli se vám daří držet se plánu. Koukneme se, jestli nepřišly nějaké změny, na které bychom měli reagovat. V životě se pořád něco děje.

Informace pro úplnost

Kdo mě platí?

De facto jsem obchodníkem. Prodavačem, který místo mixérů, nebo kosmetiky prodává finanční produkty. Peníze za mou práci dostávám formou provizí přímo od bank, spořitelen, pojišťoven a investičních společností za každý produkt, který s klientem sjednám. Když jdete na pobočku, dostane odměnu paní na pobočce. Když si něco necháte udělat přes web, získá odměnu provozovatel webu. Když přijdete ke mně, dostanu peníze já. Poradenství poskytuji právě proto, abyste v daný kritický moment nešli na pobočku, ale za mnou. Někdy s člověkem funguji několik let, než z něj nějaké peníze "vypadnou". Ale v životním cyklu většiny z nás, ty momenty jednou přijdou.

Právem můžete mít obavu, jestli vám nebudu podsouvat dražší hypotéku, která mě zaplatí lépe. Nebo pojištění, které nepotřebujete. Ale podívejte se na to odjinud. Když vás natáhnu u hypotéky, přijdete za mnou až budete za tři roky řešit refinancování? Co uděláte, když zjistíte, že jsem vám sjednal nevýhodné pojištění? Doporučíte mě bráchovi? Těžko. Naopak smlouvu vypovíte a já budu peníze vracet. Kdepak, takhle to nechci. Vyplatí se dělat poctivě. Dokonce i tady. Rád bych jednou šel cestou poradenství placeného klientem a realizovaného na základě dvojstranné smlouvy. Nyní v tomto dělám první krůčky. S některými klienty už na placeném principu funguji.

Čísla a registrace


Jako svoji servisní organizaci využívám společnost Broker Trust a v rejstřících ČNB jsem uvedený jako její vázaný zástupce.

Není v mých silách a nebylo by vůbec efektivní, abych měl s každou jednou bankou dvojstrannou smlouvu. Nehledě na to, že bych neměl šanci si vyjednat dobré podmínky. BT je pro mě něco, jako je Makro pro Maloobchodníky. Mám tam všechno na jednom místě, mimoto mi poskytuje fantastický software a nástroje, CRM, hyperaktivní compliance oddělení, přítele na telefonu a v neposlední řadě funkční (!) backoffice.

Pokud byste snad pojali podezření, pak vězte, že se NEjedná o žádnou z forem MLM a já jsem za to šťastný.

Michal Malík, IČ 03045994, Litevská 104/15
Podřízený pojišťovací zprostředkovatel (217175PPZ) BT
Vázaný zástupce BT vč. možnosti sjednávat penzijní produkty
BT: Broker Trust, a.s. IČ 26439719, Hanusova 1411/18, 140 00 Praha 4; 032585PA